Shkencëtarët me sukses zhvillojnë terapinë me dritë për të vrarë qelizat e kancerit..

Shkencëtarët me sukses zhvillojnë terapinë me dritë për të vrarë qelizat e kancerit..

Shkencëtarët kanë zhvilluar me sukses një trajtim revolucionar të kancerit që ndriçon dhe fshin qelizat mikroskopike të kancerit, një zbulim që mund t’u mundësojë kirurgëve të shkatërrojnë në mënyrë më efektive sëmundjen te pacientët.

Një ekip evropian i inxhinierëve, fizikantëve, neurokirurgëve, biologëve dhe imunologëve nga Britania, Polonia dhe Suedia, bashkuan forcat për të hartuar formën e re të fotoimunoterapisë.

Ekspertët besojnë se është i destinuar të bëhet trajtimi i pestë i madh i kancerit në botë, pas operacionit, kimioterapisë, radioterapisë dhe imunoterapisë.

Terapia e aktivizuar nga drita i detyron qelizat e kancerit të shkëlqejnë në errësirë, duke ndihmuar kirurgët të heqin më shumë tumore në krahasim me teknikat ekzistuese – dhe më pas vret qelizat e mbetura brenda disa minutave pasi të përfundojë operacioni.

Në një testim të parë në botë te minjtë me glioblastoma, një nga llojet më të zakonshme dhe agresive të kancerit të trurit, skanimet zbuluan se trajtimi i ri ndezi edhe qelizat më të vogla të kancerit për të ndihmuar kirurgët t’i hiqnin ato – dhe më pas zhduku ato që kishin mbetur.

Provat e formës së re të fotoimunoterapisë treguan gjithashtu se trajtimi shkaktoi një përgjigje imune që mund të nxiste sistemin imunitar për të synuar qelizat e kancerit në të ardhmen, duke sugjeruar se mund të parandalonte rikthimin e glioblastomës pas operacionit. Studiuesit tani po studiojnë gjithashtu trajtimin e ri për neuroblastomën e kancerit të fëmijërisë.

Shkencëtarët besojnë se trajtimi i ri mund t’i ndihmojë kirurgët të heqin më lehtë dhe në mënyrë më efektive tumoret veçanërisht sfiduese, si ato në kokë dhe qafë, raporton Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Afërsia e disa tumoreve me organet vitale në trup do të thotë se është thelbësore të zhvillohen mënyra të reja për trajtimin e kancerit në mënyrë që mjekët të mund të kapërcejnë rrezikun e dëmtimit të pjesëve të shëndetshme të trupit. Ekspertët besojnë se fotoimunoterapia mund të jetë zgjidhja.